اجزای خودپرداز ncr

اجزای خودپرداز ncrاولین مرحله از آموزش تعمیرات خودپرداز  است.

دستگاه  خودپرداز یا عابر بانک  یا (Automated Teller Machine(atm دستگاهی الکترونیکی است که به مشتریان بانک این امکان را می‌دهد تا در هر زمان دلخواه به‌وسیلهٔ قراردادن کارت خاصی در دستگاه و وارد کردن یک گذرواژه از حساب خود پول دریافت کرده یا تراز حساب بانکی خود را وارسی کنند بدون اینکه نیاز به شمارشگر انسانی باشد.

اجزای خودپرداز ncr
.1-کارت خوان (CARD READER ) : 
دستگاهی است که قابلیت خواندن کارت های مغناطیسی و هوشمند را دارد.  محتویات کارت  پس از خوانده  شدن توسط دستگاه ، جهت بررسی های بعدی از قبیل موجودی حساب به سرور (SERVER) مرکزی ارسال می کند.
2-صفحه کلید :(Encrypting  Pin Pad)
همان صفحه ایست که با استفاده از آن، رمز عبور یا دیگر اطلاعات خواسته شده را وارد می کنید. به منظور امنیت اطلاعات مشتری، ارسال و دریافت رمز 4 رقمی بین دستگاه و مرکز، حتما می بایست با استفاده از الگوریتم های استاندارد رمزنگاری (RSA, 3DES ,DES) به صورت رمز شده (Encrypt شده) انجام پذیرد. صفحه کلیدهای دارای این تکنولوژی، (EPP (Pad Pin Encrypting نامیده می شوند.
3-چاپگر رسید (RECEIPT PRINTER ) :
چاپگریست که برای چاپ رسید و ارائه به مشتری در خودپرداز قرار دارد که آن هم براساس دستور کامپیوتر اصلی عمل می کند.
4-چاپگر ژورنال  (JOURNAL PRINTER ) :
چاپگری است برای ثبت تمام وقایع، چاپ و نگهداری آنها. این دستگاه به عنوان مثال در هنگام مغایرت نظر مشتری و بانک در برخی اطلاعات، به مشتری و بانک در رفع اختلافشان کمک می کند.
5-پرداخت کننده  اسکناس (CASH DISPENSER) :
پرداخت کننده اسکناس یا اسکناس پردازیا دیسپنسر قلب دستگاه خودپرداز بوده و وظیفه آن پرداخت وجه درخواستی به مشتری است. Dispenser Cash دستگاهی الکترومکانیکی است که مثل یک روبات عمل می کند. این دستگاه وظیفه شمارش اسکناس و ارائه آن به مشتری را، براساس دستور کامپیوتر اصلی بر عهده دارد.
6-نمایشگر (Display) :
صفحه نمایشی است که امکان ارتباط مشتری با دستگاه را برقرار کرده و شما را برای انتخاب صحیح خدمات درخواستی راهنمایی می کند.
7-نمایشگر اپراتور Supervisor Operation Panel (SOP)&TTU:
صفحه نمایشی است که به اپراتور دستگاه امکان رویت وضعیت قسمتهای مختلف، حسابرسی، پولگذاری و سایر عملیات مربوط به کنترل دستگاه را می دهد.
TTU: Text Terminal Unit
SOP: Screen Operator Pane
8-کاست ها Cassettes) :
محل نگهداری اسکناس ها، کاست ها هستند که معمولا چهار عدد در هر پرداخت کننده می باشند. هر کاست می تواند یک نوع(Type) اسکناس را در خود جا دهد. شناسایی نوع پول هر کاست شامل تنظیمات فیزیکی (ابعاد اسکناس) و تنظیمات نرم افزاری می باشد. کاستهای مختلف می توانند تایپ های یکسان یا متفاوت داشته باشند. مثلا کاست اول پانصد هزار ریالی، کاست دوم و سوم صد هزار ریالی و کاست چهارم پنجاه هزار ریالی.
قبل از ورود اسکناس های پنجاه هزار ریالی و بالاتر، معمولا دستگاه ها با اسکناس های ده و بیست هزار ریالی پر می شدند. از طرفی حداکثر اسکناس قابل پرداخت در هر پرداخت، تعداد 40 یا 60 عدد بود. لذا مشتری برای دریافت دویست هزار تومان، مجبور بود تا چند بار اقدام به دریافت وجه نماید.
ظرفیت هر کاست علاوه بر ابعاد آن، به نو یا کهنه بودن اسکناس نیز بستگی دارد. معمولا هر کاست تا 2500 برگ اسکناس ظرفیت دارد.
9-کاست     Reject/Retract در دیسپنسر
علاوه بر کاست های اصلی، کاست ریجکت/ریترکت نیز در دیسپنسر وجود دارد. هنگام خروج هر اسکناس از کاست، ابعاد و ضخامت آن توسط سنسورهای دستگاه اندازه گیری می شود. در صورتی که ابعاد اندازه گیری شده با مقادیر تعریف شده اولیه اختلاف قابل توجه داشته باشند، اسکناس مربوطه اصطلاحاً ریجکت میشود (وارد کاست ریجکت می شود). قابلیت ریجکت کردن هر اسکناس، مستقل از سایر اسکناس ها، اصطلاحاً Reject Single نامیده می شود. در صورتی که تعدادی اسکناس از کاستها خارج شده باشد و به هر دلیلی قابل پرداخت به مشتری نباشد، ورود آنها به کاست ریجکت اصطلاحاً Reject Bundle نامیده می شود. اگر مشتری، وجه دریافتی را بر ندارد، اسکناس ها به دستگاه برگردانده شده و اصطلاحاً Retract می شوند.
مخزن های مجزا یا مشترك ریجکت و ریترکت در دستگاه و ظرفیت هر کدام از آنها از خصوصیات دستگاه بوده و ممکن است در هر پرداخت کننده متفاوت باشد.
10-کامپیوتر اصلی (PC ATM) :
کامپیوتر مرکزی خودپرداز است که وظیفه هماهنگی و کنترل ماژولهای مختلف خودپرداز را به عهده دارد و تفاوت زیادی با کامپیوترهای خانگی ندارد.

شمای کلی اجزای خودپرداز

اجزای_خودپرداز
اجزای خودپرداز

 

آموزش  تعمیرات خودپرداز در امیدتک

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

سرفصلهای دوره آموزش تعمیرات خودپرداز NCR (کد1040 )
آموزش مکانیک شامل:
آموزش کامل تعمیر و سرویس دیسپنسر یا پولشمار
آموزش تعمیر و سرویس کارتخوان خودپرداز
آموزش تعمیر پرینتر رسید مشتری و ژورنال
آموزش تعمیر و سرویس اپراتور پنل
آموزش تعمیر و عیب‌یابی کیس خودپرداز
آموزش نرم‌افزار و مدار الکتریکی شامل:
آموزش نصب ایمیج از طریق نرم افزار اکرونیس و شیوه پیکیربندی نرم‌افزار خودپرداز
آموزش منوهای نرم‌افزار یاس و کوثر
آموزش شیوه راه‌اندازی کامل یک خودپرداز
روش برگزاری دوره در مرکز آموزشهای تخصصی امیدتک:
✅ کاملا عملی روی دستگاه
✅ اجرای حضوری  یا مجازی (یا ترکیبی)
✅ زیر نظر تعمیرکاران با تجربه 
✅ برگزاری  یک  روزه در طول  هفته یا روزه های تعطیل
✅ امکان بازآموزی
✅ پشتیبانی  بعد از کلاس
✅ مدرک + جزوه
مزایای  شرکت در دوره های آموزشی  امیدتک:    
 ✅مهارت افزایی در  فرصتهای آموزشی استثنایی یک  روزه بدون  اتلاف وقت
✅تضمین آموزش با بازآموزی  در صورت عدم یادگیری در پایان
✅پشتیبانی پس از دوره  دانش پذیران 
✅یادگیری سریع  با ساده ترین  روشهای تدریس
✅مناسب ترین قیمت
✅برگزاری دوره های نیمه خصوصی با حداقل نفرات  برای  افزایش  کیفیت آموزش
✅برگزاری دوره ها در روزهای تعطیل برای افراد شاغل
✅مشاوره  رایگان  سازمانی یا شخصی در تجهیز تعمیرگاه  
مکان:  تهران .اقدسیه.مرکز آموزشهای تخصصی امیدتک
زمان:   پنجشنه ها یا جمعه ها  (سایر روزها با هماهنگی)
جهت پیش ثبت نام ورزرو دوره اقدام نمایید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *