سیم قلع کش وکاربردهای آن

سیم قلع کش ابزاری برای برداشتن قلع‌های اضافی از روی برد‌های الکتریکی و الکترونیکی است. از این ابزار در فرایند لحیم‌کاری نیز استفاده می‌شود. گاهی میزان قلع مصرفی در لحیم‌کاری اضافی بوده و یا نیاز به باز کردن یک قطعه لحیم شده از روی برد است.دراین حالت محل قلع اندود شده ابتدا توسط هیتر و هویه گرم کرده و پس از آب شدن قلع، می‌توان توسط این ابزار محل را پاک‌سازی کرد. به طور معمول قلع کش‌ها دارای دو نوع سیمی و پمپی هستند که در نوع سیمی  قلع داغ به آن می چسبد.
این سیم همانند و هم اندازه یک نخ کاموایی مشبک از جنس سیم نازک مسی بوده که به دور قرقره ای پیچیده می شود. اگر در معرض لحیم مذاب قرار بگیرد آن را به خود جذب می کند. از این وسیله در تمیز کاری قلع های به جای مانده بر روی برد استفاده می شود . نتیجه معمولا از جمع آوری لحیم ها با وکیوم تمیزتر است. برخلاف وکیوم، فیتیله مسی یک وسیله مصرفی بوده و هر بار که مقداری لحیم را از روی برد به خود جذب می کند باید کوتاه شده و دور ریخته شود.

انواع سیم قلع کش:

سیم قلع کش ها در عرض های مختلفی تولید میشوند که با توجه به ظرافت کار باید سیم قلع کش متناسب با مصرف تان را انتخاب نمایید.

سیم قلع کش ها اندازه های متفاوتی دارند که بستگی به اندازه و مکان لحیم دارد. معمولا در تعمیرات موبایل از سیم هایی با پهنای ۲میلیمتر استفاده می شود. این نوع از سیم ها دارای ویژگی های مختلفی مانند ضد استاتیک، لیدفری هستند . لذانیاز به تمیزکاری بعد از کار ندارند و به صورت کلی در فرآیند قلع برداری، سیم مسیِ قلع کش، کارآمدتر و کار با آن ساده تر است.
مهم ترین ویژگی این نوع سیم ها خاصیت مویینگی آن هاست که باعث افزایش بیشتر نیروی چسبندگی سطحی بین سیم قلع کش و قلع روی برد می شود. این عمل به گونه ای است که با حرارت دادن سیم مسی قلع کش توسط نوک هویه، مویینگی و خاصیت چسبندگی آن ها افزایش پیدا می کند و قلع را که بخش عمده ای از لحیم می باشد جذب می کند.
مقدار جذب این نوع از سیم ها بستگی به نوع سیم لحیم بکار رفته و مقدار قلع موجود در آن ها دارد. به طور کلی استفاده از سیم قلع کش ایمنی کار را بالا می برد و از آسیب رسیدن به قطعات توسط هویه جلوگیری می کند.

چگونه سیم قلع کش خوب تهیه کنیم؟

نکته اول در مورد خرید سیم قلع‌کش این است که ابتدا رشته های سیم مسی آن را بررسی کنیم.

رشته های سیم قلع‌کش بهتر است دارای ویژگی های زیر باشد:

  • تعداد رشته ها بیشتر
  • رنگ سیم براق تر
  • دارای بافت منظم تر

نکته بعد پودر یا فلاکسی است که در سیم استفاده شده است. هنگام خرید، رشته های سیم را کمی در دست تکان دهید تا مشاهده کنید اصلا پودر یا فلاکس در سیم قلع‌کش استفاده شده است یا خیر. در مورد کیفیت فلاکس استفاده شده در سیم قلع‌کش  باید از اعتماد به برند کالا یا تایید فروشنده استفاده کنید . یا از مشورت با سایر تعمیرکارها بهره ببرید.
و نکته آخر این که همیشه سیم قلع‌کشی را تهیه کنید که دارای بسته بندی بدون تماس با هوا باشد.
زیرا این ابزار در تماس با رطوبت هوا اکسید شده و کیفیت آن از دست میرود.

نکات استفاده از سیم قلع کش:

  • برای جلو گیری از اکسید شدن سیم قلع‌کش، همیشه آن را داخل یک نایلون و یا بسته به دور از رطوبت هوا نگهداری کنید.
  • با توجه به میزان مصرف، خریدتان به اندازه ای باشد که سیم قلع‌کش زمان زیادی روی میز کارتان نماند و زود تمام شود.
  • جدا از این که از سیم قلع‌کش با کیفیت استفاده می‌کنید باید هویه شما کاملا گرم باشد تا قلعکاملا ذوب شود، زیرا اگر قلع در حالت نیم جامد باشد ممکن است به برد آسیب برسانید.

برای استفاده  ابتدا سیم قلع‌کش را روی قسمتی از برد که می‌خواهیم قلع آن برداشته شود قرار می‌دهیم. سپس هویه را روی سیم قلع‌کش گذاشته تا قلع ذوب شده و جذب آن شود. در انتهای کار آن قسمت از سیم قلع‌کش که به خود قلع جذب کرده را با سیم چین قطع کنید.
برای کار در دفعات بعدی  از ادامه سیم که استفاده نشده است و قابلیت جذب قلع دارد، استفاده نمایید.
پس سیم قلع‌کش ها ابزار هایی مصرفی هستند.برای اطلاعات بیشتر به مقاله  آشنایی با ابزارلحیم کاری ومقاله لحیم کاری مراجعه کنید.

 

لیست مواد  مصرفی در تعمیرات  در ادامه  ارایه شده است

1- قلع کش سیمی
۲-خمیر فلکس
۳-خمیر قلع
۴-روغن لحیم
۵-سیم لاکی
۶-سیم لحیم
۷چسب حرارتی
۸_تینر ۲۰هزار

برای خرید انواع سیم قلع‌کش با بهترین قیمت و تنوع همراه با مشخصات جامع و کامل در فروشگاه اینترنتی امیدتک بر روی لینک سیم قلع‌کش کلیک نمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات و سوالات خود را در مورد این مقاله آموزشی با ما و سایر بازدید کنندگان به اشتراک بگذارید.
مکان:  تهران .اقدسیه.مرکز آموزشهای تخصصی امیدتک
زمان:   یک روزه (ساعت 8 الی 17) حتی جمعه ها
جهت پیش ثبت نام ورزرو دوره اقدام نمایید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *