پرداخت کننده اسکناس (CASH DISPENSER)

پرداخت کننده اسکناس (CASH DISPENSER) یا اسکناس پرداز یا  دیسپنسر  قلب دستگاه خودپرداز بوده و وظیفه آن پرداخت وجه درخواستی به مشتری است.

Dispenser Cash دستگاهی الکترومکانیکی است که مثل یک روبات عمل می کند. این دستگاه وظیفه شمارش اسکناس و ارائه آن به مشتری را، براساس دستور کامپیوتر اصلی بر عهده دارد.

هر دیسپنسر از دو قسمت کاست‌ اصلی و کاست ریجکت تشکیل شده است.

 

کاست‌ها

کاست‌ها محل نگه‌داری اسکناس می‌باشند. به طور معمول تعداد کاست‌های یک دیسپنسر چهار عدد می‌باشد.

اما وظیفه کاست ریجکت چیست؟ اگر به هر دلیلی عملیات دریافت وجه نقد به پایان نرسد و از حساب مشتری کسر شود ولی وجه نقدی دریافت نکند، این پول به کاست ریجکت می‌رود. برگشت پول به کاست ریجکت دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. برای مثال ممکن است ابعاد و ضخامت پول درون دستگاه با آن چیزی که در پردازنده خودپرداز تعریف شده باشد متفاوت باشد و یا دستگاه تشخیص بدهد که پول تقلبی درون دستگاه است و یا حتی مشتری پول دریافتی از خودپرداز را برندارد. در تمامی این حالات وجه نقد به کاست ریجکت برمی‌گردد.

تکنولوژی دیسپنسر

به نحوه خروج اسکناس از کاست تکنولوژی دیسپنسر گفته می‌شود. در کنار تکنولوژی دیسپنسر، دو تکنولوژی اصطکاکی و مکنده در خودپرداز استفاده می‌شود. در روش اصطکاکی، غلطک‌ها با چرخیدن بر روی اسکناس‌ها آن‌ها را از کاست خارج می‌کنند. در تکنولوژی مکنده اسکناس‌ها به وسیله پمپ هوا مکیده می‌شوند و از کاست خارج می‌شوند.

یکی از اجزای دیسپنسر پمپ وکیوم است که وظیفه مکش را بر عهده دارد.برای مشاهده پمپ وکیوم و توضیحات مربوطه از لینک زیر وارد شوید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

روش برگزاری دوره خودپرداز در مرکز آموزشهای تخصصی امیدتک:
✅ کاملا عملی روی دستگاه
✅ اجرای حضوری  یا مجازی (یا ترکیبی)
✅ زیر نظر تعمیرکار دستگاه
✅ کمپین ۱ روزه صبح تا عصر
 ✅ پشتیبانی  بعد از کلاس
✅ مدرک
مکان:  تهران .اقدسیه.مرکز آموزشهای تخصصی امیدتک
 
جهت پیش ثبت نام ورزرو دوره اقدام نمایید.
-امیدتک اقدام به برگزاری دوره  های آموزشی تعمیرات خودپرداز نموده است . شرکت در این دوره ها به دست اندرکاران فروش و پشتیبانیخودپرداز توصیه میشود.
برای اطلاعات  بیشتر به بخشهای ذیل مراجعه کنید.
  • همچنین برای مشاهده اطلاعات در شبکه های اجتماعی از طریق لینک های زیر وارد شوید:
برای ورود به تلگرام یا یوتیوب از فیلترشکن استفاده کنید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *